Serenaadi sotatorvella – TV1 torstaina 11.05. klo 13:25
Toivo Särkän vuonna 1939 ohjaama elokuva sijoittuu sotaharjoituksiin kartanon maille. Savolainen sotamies Paavonen lainaa ”tuurihousujaan” majuri Harteiselle eikä maailma ole enää ennallaan.
Elokuvaa kuvattaessa Suomi oli luisumassa Talvisotaan. Ensi-iltaa vietettiin 26.12. 1939 eli sodan syttymisen jälkeen
Sotamies Paavosta esittänyt Kaarlo Angerkoski kuoli sydänkohtaukseen lokakuussa 1939, vain kaksi viikkoa kuvausten päättymisen jälkeen. Hän oli vain 33-vuotias.
Angerkoski kärsi sydänvaivoista kesken Jääkärin morsiamen teatterinäytöksen Kotkassa. Hän kuitenkin halusi näytellä näytöksen loppuun. Hänen kerrotaan menehtyneen näyttelijävaimonsa Siiri Angerkosken syliin myöhemmin samana iltana.
Angerkoski oli 1930-luvulla suuri elokuvatähti. Hän oli vaimonsa ohella Suomen Filmiteollisuuden ensimmäinen kuukausipalkkainen elokuvanäyttelijä.
Serenaadi sotatorvella sai ensi-iltansa kolme kuukautta hänen kuolemansa jälkeen. Elonet-sivustolla muistellaan aikaa seuraavasti.
Kutsuvierasnäytännön päiväksi oli määrätty 3.12.1939. Pääkonttorin juoksupoika Sakari Jurkka lähti marraskuun 30. päivän aamuna kutsukorttien jakelukierrokselle Heikinkatu 20:ssä (nyk. Mannerheimintie 16) sijainneesta konttorista, mutta ei ehtinyt Lasipalatsia pidemmälle, ”kun ryssän koneet tulivat ja kutsukorttien jakelu loppui siihen”, Jurkka muisteli syksyllä 55 vuotta myöhemmin.