Tapaninpäivänä vuonna 2025 menehtynyt Pauli ”Pate” Mustajärvi ehti käydä äänittämässä lauluraidan tulevaan singleensä, joka kantoi enteellisesti nimeä Loput päivät. Biisiä ei ehditty saamaan valmiiksi ennen Mustajärven poismenoa. Biisi on nyt saatettu lopulliseen muotoon ja se julkaistaan postuumisti.
Esa Elorannan tekemä Loput päivät -biisi kuultiin Paulin tyttären Jenni Mustajärven ja Paulin ääniraidan duettona sunnuntain 12.7. muistokonsertissa, mikä oli monien tunteiden konsertin liikuttavin hetki. Elorannan kynästä syntyi myös Paulin elinaikanaan viimeiseksi jäänyt levytys Ei vielä.
”Elorannan tekemä Loput päivät -kappale on kaunis sekä koskettava ja Paulin hieman jopa hauras tulkinta sopii siihen täydellisesti. Näin ollen se ansaitsi mielestämme tulla kuulluksi myös konsertin jälkeen”, Jenni kommentoi.
Esa Eloranta avaa biisin syntytarinaa: ”Kun ikää alkaa kertyä, sitä väistämättä alkaa pohtia väheneviä päiviään. Me kaikki tahdomme vierellemme kumppanin, jonka kanssa olisi helpompi kohdata tuntematon. Tiesin, että laulu sopisi Patelle, koska hän oli löytänyt ihmisen, joka jakaisi loput päivät hänen kanssaan. Tämän biisin lauluraidalla Pate on luopunut rouheista maneereistaan ja laulaa ikään kuin pelkällä sydämellään.”
Pate ehti laulaa studiossa vain demolaulun, mutta sen rentous, rehellisyys ja sielukkuus tekivät tuottajiin syvän vaikutuksen.
”Laulusta kuulee, etteivät sanat jää hänelle vain sanoiksi, vaan hän elää niiden mukana. Jälkikäteen kuunneltuna teksti tuntuu väistämättä enteelliseltä. Loput päivät -kappale kertoo ihmisestä, joka ei tiedä, kuinka paljon aikaa hänellä on jäljellä, mutta tietää, millä tavalla hän haluaa sen ajan elää. Siinä ovat yhtä aikaa läsnä elämänjano, rakkaus, pelko ja toivo – halu laulaa rakkaudesta elämään vielä äänen rippeilläkin ja saada rohkeutta tuntemattoman kohtaamiseen. On valtavan hienoa ja merkityksellistä saada Paten viimeiseksi jäänyt kappale valmiiksi ja kaikkien kuultavaksi.”




