”Olen katsonut rooliani kunnioittavalla etäisyydellä, sillä mitään imitaatiota ei olla tekemässä” – Vesa-Matti Loiri suuren musiikkidraaman aiheena

Nauravan kulkurin tarina on kertomus siitä, miten Vesa-Matti Loirista tuli koko Suomen kansan rakastama taiteilija. Sami Keski-Vähälän kirjoittama ja Paavo Westerbergin sovittama ja ohjaama uusi kotimainen musiikkidraama saa ensi-iltansa 30. syyskuuta Helsingin Kaupunginteatterin suurella näyttämöllä. Teoksessa varttunutta Loiria näyttelee Santeri Kinnunen ja nuorta Oliver Kollberg.

Mitä yleisön rakastamien laulujen ja historiaan jääneiden koomisten ja traagisten roolien takana oli? Suurella näyttämöllä nähdään Veskun tunnetuimpia roolihahmoja, kohdataan Veskulle tärkeitä ihmisiä ja tarkastellaan sitä, millaisessa ajassa Loirin taide ja teokset ovat syntyneet. ”Nauravan kulkurin tarina on kertomus taiteilijasta, joka etsii vimmatusti totuutta, ja hänestä tulee koko kansan rakastama. Mutta vaikka hän miten heittäytyy ja seuraa intohimojaan, ja löytää lopulta lähes kaiken etsimänsä, hän ei tunnu silti oikein löytävän rauhaa. Parhaimmillaan taide houkuttelee meidät kaikki kuitenkin valoon, ja muistuttaa meitä siitä, että maailmassa on kauneutta”, ohjaaja Paavo Westerberg pohtii. 

”Olen katsonut rooliani kunnioittavalla etäisyydellä, sillä mitään imitaatiota ei olla tekemässä. Kaikki yhtymäkohdat Loiriin on tekstiin kirjoitettu ja tehtävänäni on lähinnä luoda ihminen sinne sisään. Matka on ollut mielenkiintoinen. Olen koittanut hahmottaa, mikä on se Vesa-Matti Loirin ydin, joka selittää, miten hänen esiintymisensä oli niin erityislaatuista. Ajattelen, että se kulkee käsi kädessä sen kanssa, millainen ihminen hän oli. On ollut valtavan kiinnostavaa myös peilata omaa esiintyjyyttäni tätä vasten. On paikoin absurdi haaste näytellä Veskua, niin suvereenia esiintyjää. Ei siinä voi, kun antaa leikin ja vapauden viedä!”

Santeri Kinnunen

Nuissa rooleissa nähdään mm. Maria YlipääJoel HirvonenVuokko HovattaJouko KlemettiläLasse LipponenElla LymiVappu NalbantogluJari PehkonenUrsula SaloAntti Timonen ja Kaisa Torkkel

Lavalla on livebändi, johon kuuluvat Varre VartiainenJussi LehtonenIlmari Rönkä ja Joonas Tuuri. Bändin lisäksi Veskulle tärkeitä ja hänen esittämiään musiikkikappaleita tulkitsee 13-henkinen näyttelijäensemble. Näytelmässä kuullaan muun muassa Eino Leinon ja Uuno Kailaan runoihin pohjautuvia sävellyksiä uusina sovituksina ja tarinaan upotettuna. 

Nauravan kulkurin tarina ensi-ilta 30.9.2026 Helsingin Kaupunginteatterin suurella näyttämöllä

(Lähde Helsingin kaupunginteatteri)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *