Vesterinen Yhtyeineen palaa klubeille keväällä.
Laulaja Tero Vesterisen kipparoima suosikkiorkesteri on totuttu näkemään viime vuosina isojen konserttisalien ja areenoiden lavoilla. Nyt yhtye palaa soittamaan klubeille. Maaliskuun 5. päivä Kuopion Sawohousesta alkava Paluu klubeille -kiertue kattaa yhdeksän kaupunkia ja jatkuu 10. huhtikuuta asti.
”Paluu klubeille on ollut mielessä jo pitkään, kaivataan valtavasti sitä hikeä ja kosketusta yleisöön, jonka saa vain klubeilla! Luvassa on siis lavan täydeltä, sananmukaisesti, soiton riemua, kiihkoa ja hurmosta. Elävää musiikkia”, Tero Vesterinen kommentoi.
Yhtyeen viimeisin albumi ”Liian hiljaista” julkaistiin maaliskuussa 2026. Radiohitit Pöllöille kyytiä ja Två on kolme sisältävä uusi levy on ison bändin yhteissoiton juhlaa ja se puolustaa yhtyeelle tärkeitä asioita kuten yhteisöllisyyttä, rauhaa ja rakkautta. Albumi vei bändin myös ensimmäistä kertaa ulkomaille, kun yhtye soitti syksyllä Ruotsissa neljä keikkaa.
Vesterinen Yhtyeineen: Paluu Klubeille – Kevät 2027
Pe 5.3. Kuopio, Sawohouse
La 6.3. Helsinki, Tavastia
To 11.3. Turku, Logomon Teatro
Pe 12.3. Lahti, Finlandia-klubi
Pe 19.3. Jyväskylä, Lutakko
La 20.3. Seinäjoki, Rytmikorjaamo
La 3.4. Oulu, Tarkastamo
To 8.4. Pori, Kulturhuset Fiini
Pe 9.4. Tampere, Tullikamarin Pakkahuone
La 10.4. Turku, Viking Grace




