Jorma Nortimon ohjaama rillumarei-henkinen komedia Oi, muistatkos nähdään keskiviikkona TV1:n iltapäivässä klo 12.20.
Oi, muistatkos sai ensi-illan vuonna 1954 ja sen pääosissa ovat Emmi Jurkka ja Eero Roine. Elokuva kertoo pienestä Kitkankosken maalaiskylästä, jonne rakennettavan voimalaitoksen työmaa tuo maatalon emännän elämään lemmen vipinää.
Elokuva kuvattiin harvinaisen nopeasti, vain kahdessa viikossa. Elokuva olikin kustannuksiltaan halpa, mutta sen katsojamäärä jäi vuoden keskitasoa pienemmäksi.
Elonetin mukaan kuvaukset tapahtuivat pääosin Lopen Läyliäisessä, jonka maamiesseuran taloon kuvausryhmä oli majoittunut.
Oi, muistatko sai tv-ensi-illan vuonna 1974 yllättäen, kun Matti Kassilan ohjaaman Haluan rakastaa, Peter -elokuvan rakastelukohtauket todettiin liian rohkeiksi esitettäväksi Mainos-TV:ssä.
Oi, muistatkos… sai tuolloin yli kaksi miljoonaa katsojaa. Elokuva ei juuri kerännyt kehuja kriitikoilta.
”Sopiipa parin joltisellakin maulla ja tyylillä tehdyn komedian jälkeen kokeilla nyt tätäkin kaavaa: pari matalaa vitsiä, valtava määrä meteliä ja tilannekomiikkaa ja lopussa joukkonaittaminen, jonka yleisö kykeni arvaamaan jo kaikkien henkilöiden esittäydyttyä”, Suomen Sosialidemokraatti-lehti kirjoitti.




