Tämän vuoden katsotuimman kotimaisen elokuvan voi katsoa tiistaina ilmaiseksi

Luottomies-elokuva: Lepoloma saa tv-ensi-illan tiistaina 3.11. Yle Teemalla klo 21.00. Yle Areenassa elokuva julkaistaan heti puolen yön jälkeen.

Helmikuussa 2026 elokuvateattereihin saapunut hittikomedian jatko-osa nähdään nyt siis ensimmäistä kertaa televisiossa ja Yle Areenassa.

Kari Ketonen on sekä ohjannut että käsikirjoittanut elokuvan, ja hän myös näyttelee toista pääroolia, eli Tommin (Antti Luusuaniemi) naapuria ja parasta ystävää Juha ”Juhis” Manneria.

Lepoloma oli elokuvateattereissa jättimenestys keräten kaikkiaan yli 206 000 katsojaa, mikä tekee siitä toistaiseksi kuluvan vuoden ylivoimaisesti katsotuimman kotimaisen elokuvan.

Elokuva rikkoi sadantuhannen katsojan rajan vain kahdessa viikossa ensi-illastaan. Kahden miljoonan euron budjetilla tuotetun komedian kohtauksista suuri osa kuvattiin Espanjassa, ja elokuvan virallinen maailmanensi-ilta nähtiinkin poikkeuksellisesti Fuengirolassa.

Kohelluskomediassa Tommin ja Juhiksen piti viedä appiukon auto Espanjaan, mutta Tinder-treffit muuttavat suunnitelmat katastrofaalisella tavalla.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *