Legendaarinen Waterland palaa Espoon Vesipuisto Serenaan lauantaina 13. maaliskuuta 2027. Aiemmin Serenassa viidesti järjestetty tapahtuma palaa nyt yhden illan erikoispainoksena, kun koko vesipuisto muuttuu elektronisen musiikin, veden, valojen ja trooppisen lämmön maailmaksi.
Waterland keräsi aiempina vuosina noin kaksituhatta juhlijaa kokemaan konseptin, jollaista on vaikea löytää muualta – tapahtuman, jossa yleisö pääsee juhlimaan keskellä talvea lämpimässä vesipuistossa altaiden, porealtaiden, vesiliukumäkien ja elektronisen musiikin keskellä.
Vuoden 2027 Waterlandissa koko Serena otetaan jälleen tapahtuman käyttöön. Eri tiloissa kuullaan laaja kattaus elektronista musiikkia housesta ja trancesta teknoon sekä kovempiin elektronisen musiikin tyyleihin. Mukana nähdään sekä kansainvälisiä artisteja että kotimaisia nimiä.
Tapahtumassa panostetaan vahvasti myös tuotantoon ja koko vesipuiston visuaaliseen ilmeeseen. Altaat, vesiliukumäet ja Serenan eri tilat muodostavat osan tapahtumakokemuksesta tavallisen festivaaliympäristön sijaan.
Waterlandissa kiinnitetään erityistä huomiota turvalliseen ja viihtyisään tapahtumaympäristöön. Tapahtumassa on kuvauskielto, jonka tarkoituksena on antaa yleisölle mahdollisuus keskittyä itse kokemukseen ja juhlimiseen.
Vuoden 2027 Waterlandin järjestävät yhteistyössä CNNCT ja Club Fury, jotka tuovat tapahtumaan oman näkemyksensä ja vahvan kokemuksensa elektronisen musiikin tapahtumista.
Waterlandin artistikattaus julkaistaan pian.
Tapahtuma on K20. Serenaan järjestetään tapahtumapäivänä bussikuljetuksia Helsingin keskustasta ja takaisin. Vesipuistoalueella palvelee tapahtuman aikana useita baareja ja ruokapisteitä.
Ensimmäiset Blind Tickets -liput ovat jo tulleet myyntiin osoitteessa www.waterland.fi.




