Helsinki City Festivalin lipunmyynti ylitti viimevuotisen kokonaismäärän

Kesäkuussa kolmipäiväisenä 12.–14.6. pidettävän Helsinki City Festivalin lipunmyynti on jatkanut ennätysvauhtiaan. Tapahtuman alkuun on vielä runsaat kaksi viikkoa, mutta myynti on jo nyt ylittänyt viimevuotisen kokonaismäärän. Festivaalialueelle on saatu 5 000 lisäpaikkaa, jotta kävijäkokemus olisi mahdollisimman hyvä.

Helsinki City Festivalin lipuista on myyty jo yli 80 prosenttia. Vuonna 2024 Helsinki City Festival keräsi 27 000 kävijää ja viime vuonna yhteensä yli 40 000.

Helsingin Jäähallin Nordiksen alueella pidettävään tapahtumaan tulee täysin uudenlainen neljäs lava sekä entistäkin monipuolisempi alueohjelma. Lisäksi tapahtumaan tulee lisätilaa 1 500 uudelle
katsojalle Jäähallin sisälle, kun alakatsomot avataan festariasiakkaiden käyttöön.

Festivaalin ulkolavat sijoitetaan uusiksi, jolloin alueelle saadaan jopa 5 000 lisäpaikkaa. Tapahtumaan ei kuitenkaan myydä enempää lippuja kuin viime vuonna, joten sen myötä välttyy liiallinen
yleisötungos.

Jäähallin sisätilan Royal Club muuntautuu kolmen päivän mittaiseksi millenniumdiskoksi. Lauantaina diskossa järjestetään legendaariset Vaahtobileet.

Helsinki City Festivaliin saapuu esiintymään yli 50 artistia, joiden joukossa ovat mm. Lewis Capaldi ja Black Eyed Peas sekä Flo Rida ja Macklemore, Showtek (NL), Chamillionaire (US), Basement Jaxx (UK), Mohombi (SE), Brick & Lace (JAM), Outlandish (DK), Alexandra Stan (RO), Tungevaag (NO), Akcent (RO) ja Blanka (PL).

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *