Wienin Euroviisuissa kilpailee kuluvan viikon aikana kaikkiaan 35 maata. Islanti, Irlanti, Alankomaat, Espanja ja Slovenia ovat poissa protestina Israelin osallistumiselle Euroviisuihin. Irlanti on voittanut viisut seitemän kertaa, Alankomaat viisi kertaa ja Espanja kahdesti.
Mutta, poissa on myös useita muita maita – vuodesta 1956 lähtien Euroviisuissa on nähty kaikkiaan 52 maan edustus.
Alla listausta maista, jotka eivät syystä tai toisesta ole mukana Wienin Euroviisuissa:
Andorra on ollut mukana vuosina 2004-2009. Vuonna 2025 maan yleisradioyhtiö RTVA ilmoitti taloudellisten syiden estävän osallistumisen vuonna 2026.
Bosnia ja Hertsegovina osallistui viisuihin 1993 – 2012 ja viimeisin osallistuminen oli vuonna 2016. Maan yleisradioyhtiö on kuitenkin EBU:lle velkaa, joten osallistuminen ei ole mahdollista.
Unkari on osallistunut viisuihin 19 kertaa, mutta vuodesta 2019 lähtien maa on loistanut poissaolollaan. Unkarin yleisradioyhtiö MTVA ei ole antanut poissaololle virallista selitystä.
Monaco oli vuosittain mukana 1959-1979 ja maa voitti viisut vuonna 1971. Moncao teki paluun vuosikymmenten jälkeen vuosina 2004-2006, mutta Monacon uutta paluuta odotellaa edelleen.
Marokko on osallistunut Euroviisuihin yhden kerran, vuonna 1980. Maan yleisradioyhtiö ei ole osoittanut osallistumiselle mielenkiintoa.
Pohjois-Makedonia on ollut mukana 21 kertaa, viimeksi vuonna 2022. Maan yleisradioyhtiö MRT on kertonut poissaolon syyksi taloudelliset vaikeudet. Maa tavoittelee paluuta vuodelle 2027.
Slovakia on ollut mukana kahdeksan kertaa. Maan viisudebyytti koettiin vuonna 1993. Viimeksi Slovakia oli mukana vuonna 2012.
Turkki on ollut mukana 30 kertaa, vuodesta 1975 lähtien. Turkki voitti viisut vuonna 2003. Vuodesta 2012 lähtien Turkki on jättänyt viisut väliin. Vuonna 2021 paluusta oli puhetta, mutta tuolloin maan ylin johto tyrmäsi viisut kulttuurierojen johdosta.
Venäjä ja Valko-Venäjä ovat tällä hetkellä EBU:n boikottlilistalla.
Seuraavilla mailla olisi mahdollisuus osallistua (EBU-jäsenyys voimassa), mutta eivät ole koskaan olleet mukana viisuissa:
Algeria, Egypti, Jordania, Libanon, Libya, Tunisia ja Vatikaani.
(Eurovoix)




