Juha Tapio julkaisi tänään 27. maaliskuuta uuden albuminsa Tulihevonen. Rakastetun artistin neljästoista studioalbumi on syntynyt orgaanisen luomisprosessin kautta, tuttuun tapaan kitara sylissä.
“Tulihevonen symboloi rohkeutta muutokseen ja oman polun löytämiseen. Sitä prosessoivat monin tavoin laulujen henkilöt, ja niinpä se antoi albumille nimen”.
Albumin kappaleissa seurataan hahmoja, jotka etsivät merkityksellistä elämää ja suuntaa maailmassa, joka on jatkuvassa liikkeessä, ja jossa ulkoiset paineet voivat latistaa ja pienentää. Vaikka lauluihin ei ole tarkoituksella kirjoitettu suoria viittauksia ajankohtaisiin tapahtumiin, niistä muodostui yllättävän ajankohtainen kokonaisuus sekä tekijälleen henkilökohtaisesti että laajemmin kuulijalle.
“Kun maailma järkkyy, meidän pieni, mutta arvokas tehtävämme on elää myötätuntoisina itsellemme ja toisillemme, rohkeasti ja rakastaen. Meillä on vain tämä päivä ja toisemme”, artisti toteaa.
Kappaleella Puoliksi sun kuullaan feattaamassa aulaja-lauluntekijä VIIVI. Tekijäpuolella ovat tuottaja Jonas Olssonin lisäksi olleet mukana Timo Kiiskinen, Kaisa Korhonen, Jaakko Kiuru sekä Tiina Vainikainen.
“Eräs läheinen kuvaili albumia freesin kuuloiseksi, ja se tuntuu hyvältä. Mun mielestä tämä on tuhti paketti hyviä biisejä ja hyvää musaa. Joissakin kappaleissa kuulostan itseltäni enemmän kuin koskaan, ja joissakin taas on avattu ovi kohti jotain uutta.”
Huhtikuussa Juha Tapio suuntaa Toisillemme parhaat -kiertueelle.
10.4. Hämeenlinna, Verkatehdas
11.4. Espoo, Tapiolasali
12.4. Järvenpää, Järvenpäätalo
17.4. Pori, Promenadikeskus
18.4. Kokkola, Snellman-sali
24.4. Kuopio, Musiikkikeskus
25.4. Oulu, Madetojan sali
26.4. Kuhmo, Kuhmo-talo
8.5. Lahti, Sibeliustalo
9.5. Tampere, Tampere-talo
15.5. Mikkeli, Mikaeli
16.5. Kouvola, Kuusankoskitalo
17.5. Hyvinkää, Hyvinkääsali
22.5. Turku, Logomo
23.5. Helsinki, Savoy-teatteri




