Television perusmuotoiset SD-lähetykset poistuvat käytöstä – televisio pimenee vain pienellä osalla suomalaisia

Television perusmuotoiset eli SD-lähetykset poistuvat käytöstä 30.6.2025. Jatkossa kaikki tv-kanavat näkyvät ainoastaan teräväpiirtona eli HD-laatuisina. Valtaosalla suomalaisista on jo valmius katsoa HD-lähetyksiä. Televisioalan toimijat kannustavat tarkistamaan omien ja läheisten laitteiden HD-yhteensopivuuden, jotta televisio näkyy muutoksen jälkeenkin.

”Jatkossa HD-lähetysten katselu edellyttää televisiota tai digiboksia, jossa on HD-viritin. Jos HD-kanavat näkyvät jo televisiossasi, sinun ei tarvitse tehdä mitään. Kanavahaku on tehtävä muutoksen jälkeen, mutta monet nykyaikaiset televisiot tekevät sen automaattisesti”, kertoo Broadcast-liiketoiminnasta vastaava johtaja Tom Jungell Digitasta.

Television SD-lähetykset päättyvät 30.6. seuraavilta televisiokanavilta: MTV3NelonenMTV SubTV5LivJimKutonenTLCSTAR ChannelMTV AvaFrii ja National Geographic. Muutostöitä tehdään kanavilla maanantaina 30.6. aamupäivästä alkaen ja ne kestävät joitakin tunteja. Muutostyöt eivät aiheuta HD-kanavien katsojille yli kymmenen sekunnin katkoksia.

Ylen kanavat siirtyivät HD-lähetyksiin jo 1.4.2025.

Television katsojille HD-lähetykset tarjoavat tarkemman kuvanlaadun, kirkkaamman värimaailman ja monikanavaäänen. Parhaimmillaan HD-kuva on jopa viisi kertaa tarkempaa kuin SD-kuva.

Traficomin tuoreimpien tietojen mukaan enää noin 2 prosenttia televisiotalouksista – arviolta 50 000 taloutta – on vielä ilman HD-yhteensopivaa vastaanotinta. Vielä vuosi sitten vastaava luku oli yli 180 000.

Voit lukea lisää HD-lähetyksiin siirtymisestä ja toimintaohjeista Traficomin sivuilta.

(Nelonen, Traficom)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone