Maineikas rock-ääni Rainbow’n ja Deep Purplen historiasta – yhdysvaltalainen Joe Lynn Turner palaa syyskuussa Suomeen osana kiertuettaan, jolla hän esittää Rainbow’n ja Deep Purplen tunnetuimpia hittejä. 1980-luvulla sekä Rainbow’n että Deep Purplen solistina tunnetuksi tullut Turner konsertoi syyskuun lopussa Tampereella, Oulussa, Hyvinkäällä ja Turussa. Konserttien lipunmyynti alkaa tänään.
Joe Lynn Turnerin liki 40-vuotinen ura pitää sisällään merkittäviä hetkiä rockin ja hard rockin historiassa. Hän on toiminut sekä Ritchie Blackmoren johtaman Rainbow’n solistina vuosina 1980-1984 sekä Deep Purplen solistina vuosina 1989-1992.
Turnerin liityttyä Rainbow’n riveihin yhtye oli jo suosittu Euroopassa ja Japanissa, mutta Turner auttoi bändiä saamaan jalansijaa Yhdysvalloissa. Useat sellaiset biisit, mitä Joe Lynn Turner oli ollut tekemässä, nousivat radiolistojen Top 20:een. Ritchie Blackmoren, Joe Lynn Turnerin ja Roger Gloverin kirjoittama Stone Cold oli ensimmäinen Rainbow-biisi, joka nousi pop-radioiden listoille. Lisäksi Turner oli mukana kirjoittamassa ja/ tai laulamassa monilla sellaisilla Rainbow-biiseillä, kuten I Surrender, Can’t Happen Here, ”Jealous Lover, Death Alley Driver, Street of Dreams ja Can’t Let You Go.
Suomessa Turner on nähty keikoilla useasti ja hän on osallistunut myös Raskasta Joulua -kiertueille.
Tulevalla kiertueella Joe Lynn Turner saapuu ensimmäisen kerran Suomeen jo huhtikuussa, jolloin hän esiintyy jo liki loppuunmyydyssä Tampere-talossa.
JOE LYNN TURNER plays Rainbow & Deep Purple
Ke 24.9. Tampere, Tampere-talo, pieni sali
Pe 26.9. Oulu, Madetojan sali
La 27.9. Hyvinkää, Hyvinkääsali
Su 28.9. Turku, Konserttitalo
+ Ke 30.4.2025 Tampere-talo, pieni sali ( pieni määrä lippuja jäljellä)
Konserttien kesto 90 min, ei väliaikaa. Konsertit ovat ikärajattomia. Liput myy Lippu.fi.





”liki 40v ura”?
Eiköhän Turner ole tehnyt jo melkein 50v uran. Eka Fandango levy taisi tulla 1977 ja eka Turnerin Rainbow levykin 1980