Suomen huutokauppakeisarissa Aki vääntää 4000 euron kauppoja Diilistä tutun kasvon kanssa: ”Tyhjennänkö Mikon autosta renkaat vai mä teen”

Suomen huutokauppakeisarin uusissa 17 kauden jaksoissa nähdään tiistaina Nelosella jakso nimeltään ”Rosvosektori”.

Huom, sisältää ennakkoa tulevasta.

Jaksossa Aki tekee kauppaa Diilistä tutun Mikko Almgrenin kanssa. Mikko on viimeiseen asti automiehiä ja Mikolla on myydä Akille karting-auto. Vaikka Heli on jo useamman kerran todennut, ettei autokaupoilla oteta enää riskejä, Aki haluaa auton huutokauppaan ja maksaa laitteesta 700 euroa.

Mikolla on myydä Akille ja Helille myös toinen, F1-aiheinen tavaraerä. Kyseisellä tavaraerällä hankitaan varoja nuorten karting-kuskien leiritykseen eli kaikki rahat menevät hyvään tarkoitukseen. Tavaraerässä on mm. Kimi Räikkösen ja Kimin pojan Robinin nimmareilla varustettu lippis, sekä F1-kuski Mika Salon aikoinaan tallikaveriltaan saama kisan voittajan lippis. Salo tuurasi tuolloin Ferrarilla, ja joutui luovuttamaan voiton tallimääräyksellä tallikaverilleen. Salo sai hyvän miehen lisänä kuitenkin ”lahjaksi” voittajan lippiksen (ja vieläpä voittopokaalin).

Lisäksi Mikolla oli myydä lentolahjakortti + kaksi VIP-lahjakorttia AKK:n rallitapahtumiin. Mikon pyyntisumma on 4000 euroa, ja hinnasta ei tingitä. ”Mikä neuvoksi, tuotteet on saatava perjantain huutokauppaan. Ei ole muuta vaihtoehtoa. Tyhjennänkö Mikon autosta renkaat vai mä teen”, tuskailee Aki kameralle.

Lopulta tuotteet jätetään prosenttimyyntiin. Aki ja Heli tinkivät omasta myyntiprovisiostaan, lopulta kymmeneen prosenttiin. Valitettavasti huutokauppapäivänä 4000 euroa jää kaukaiseksi haaveeksi – Akin ehdottama 1500 euroa on lähellä totuutta.

Karting-autolla Aki tekee myös kirvelevän tappion.

Suomen huutokauppakeisari tiistaisin Nelosella (Ja Ruudussa). Ruutu+ myös Elisa Viihteessä.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone