Kuppilat kuntoon, Ville Haapasalo ja Pipsa Hurmerinta: Villen ja Pipsan maistelumenu jää ohueksi – kohteessa ei ole ruokatuotetta ja pulla tulee suoraan pakkasesta

Kuppilat kuntoon, Ville Haapasalo ja Pipsa Hurmerinta -ohjelman kauden päätösjaksossa vieraillaan Nuuksiossa.

Huom, sisältää ennakkoa tulevasta.

Nuuksiossa sijaitseva Cafe Haukka (Cafe Silva) on kevät-syyskaudella toimiva luonnonsuojelualueella oleva kahvila. Kahvilassa ei ole ollut ruokatuotetta ja retkeilijät ovat joutuneet tyytymään nälässään pullaan.

Haastetta aiheuttaa itse kahvilatila. Varsinaista keittiötä ei ole.

Talosta löytyy monenlaista palvelua, mutta ei ruokaa.

Kahvilan toiminta on ollut tukitoimintaa välinevuokraamolle.

Villen ja Pipsan maistelumenu jää tällä kerralla ohueksi – pullaa ja piirakkaa. Yleensä pulla ja piirakka tulee suoraan pakastimesta.

Ville ja Pipsa saavat aloittaa suunnittelun tyhjästä. Ruokaa pitäisi pystyä tarjoamaan, mutta miten.

Haastavaa”, miettii Ville.

Lopulta ajatus on uuniperunaa ja täytettyjä leipiä sekä vohveleita. Täytetyistä leivistä testataan kasvis-ja kalaversiota.

Kuppilat kuntoon, Ville Haapasalo ja Pipsa Hurmerinta keskiviikkoisin Nelosella.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone