Lapin entinen kyläkauppakeisari Sampo Kaulanen on jakanut somessa harvinaisen suorasanaisen kommentin kysymykseen, pääseekö Sampon nykyisillä klapibisneksillä K-kauppiaan tuntipalkoille.
Sampo on päivittänyt someen aikaisemmin useamman postauksen ”pienimuotoisesta” klapibisneksestään. Klapisysteemit lienevät enemmänkin mukavaa tekemistä mukavassa porukassa, kuin loppuun asti vakavahenkinen uuden uran alku.
Mutta asiaan, eli Sampon kommenttiin:
”Mie en kannattavuudesta ossaa sanoa. Riippuu kauppapaikasta. Mutta alkaisinko vielä K-kauppiaaksi, niin mie mieluummin tukehdun omaan oksennukseen epämääräisissä olosuhteissa kuin alkaisin ikinä kuuna päivänä K-kauppiaaksi enään”.
Ei liene tarvetta lisäkommenteille!
Sampo luopui kauppiaan urastaan keväällä, myydessään Jounin kaupan kiinteistöineen ja tontteineen Keskolle. Kauppa on jatkanut uuden yrittäjän voimin – ja Sampo pääsi eroon musertavasta velkataakasta.




