Rammstein soittaa Suomessa toukokuussa. Rammsteinin vokalistina tunnettu Till Lindemann saapuu Suomeen myöhemmin myös laajan Euroopan-kiertueensa saattelemana.
Aikaisemmin mies sooloili Lindemann-nimellä – nyt Peter Tägtgren ei ole enää mukana, ja Rammstein-vokalisti keikkailee omillaan.
Helsinki on valikoitunut Till Lindemannin 24 konserttia kattavaan kiertuekalenteriin nyt julkaistavien 13 kaupungin joukkoon ja karismaattinen saksalaisartisti esiintyy Helsingin Jäähallissa sunnuntaina 3. joulukuuta. Rajoja rikkovista ja äärimmäisen näyttävistä show’staan tunnetun Till Lindemannin keikan lipunmyynti käynnistyy Lippu.fissä tiistaina 2. toukokuuta klo 13.
Kiertueella on luvassa enemmän metallia, uusia ja vanhoja kappaleita, videoita ja erikoistehosteita.
Keikan lämppäreinä nähdään yhdysvaltalainen synthpop-yhtye Aesthetic Perfection sekä portugalilainen gothrock-yhtye Phantom Vision.




