Viikonloppuna käynnistyneen Big Brotherin syksy tulee olemaan täynnä pelaamista, sillä sääntöjä on uudistettu esimerkiksi niin, että häätöäänestyksistä keskusteleminen on sallittua. Nyt saa juonia, kannattaa juonia ja juoniminen onkin alkanut heti.
Varhain tiistai-aamuna Nabaz ja Kirsi heräävät ennen muita – terassille alkavat heti keskustelut pelin kulusta.
Kirsi pohtii vanhempien ihmisten harvemmin pärjäävän kilpailussa. Tosin talon vanhimman asukkaan Tuulan, 59, todetaan olevan aivan timanttia. Kaksikko on yhtä mieltä siitä, että Tuula on ihana asuintoveri.
”Mä haluun asua Tuulan kanssa tämän jälkeenkin. Mä haluan, että se tulee mun kotiin”, Kirsi naurahtaa.
Nabazin mielestä kilpailu voitetaan fiksulla pelillä. Hän aikoo tehdä itse päätöksensä äänestämisen suhteen, koska talossa ollaan vasta ensimmäistä viikkoa. Nabaz ja Kirsi kuitenkin sopivat, ettei Tuulalle anneta ääniä.
Kirsin mukaan Lauran kanssa on ollut vaikea saada keskustelua aikaiseksi. Nabaz taas toteaa saaneensa Lauran lisäksi saman vaikutelman Ruzbehista. Lauran mielestä Ruzbehin vitsit ovat olleet hieman sovinistisia.
Nabazin havainnon mukaan muut ”pojat” ovat ilveilleet Tuulan puhuessa.
”Oikeesti?”, Kirsi ihmettelee.
Ehkä Tuula halutaan pois, koska hän on suuri persoona.
”Täällähän on vähän tää äijäkerho”, Kirsi toteaa.
Hänen mukaansa Miikka, Ruzbeh ja ehkä Markokin pelaavat. Nabaz uskoo Markon pelaavan, mutta toteaa tämän olevan kiltti.
(Lähde Big Brother, Nelonen)




