Suoratoistovinkki, uuden tuotteen lanseeraaminen on jännä paikka – varsinkin 1600-luvulla

Miten aikoinaan maapäärynä tai maaomena, myöhemmin tunnettu ytimekkäämmin nimellä peruna, valtasi alaa ja pääsi laajan kansanosan suosioon?

Aiheeseen tarttuu Joona Tenan ohjaama komedia Peruna, jossa matkataan 1600-luvun vauhdikkaisiin startup -kuvioihin.

Perunan historian esittely ei ole suinkaan elokuvan pihvi, vaan innokkaan startup-yrittäjä Untamon (Joonas Nordman) pyrkimys päästä vihreälle oksalle uuden ruokainnovaation avulla. Kapuloita rattaisiin lastaavat niin ”naurismafian” kuin papiston edustajat. Maapäärynä on kuulemma saatanasta ja muutenkin bisneselämän kuopat ovat Untamolle suoranaisia rotkoja.

Liettuassa kuvattua historiallista hupailua ei voi syyttää yrityksen puutteesta. Pientä tiivistämistä ja terävöittämistä olisi kuitenkin toivomuslistalla.

Mitä enemmän 2010-luvulla startup-skenestä pöhistiin, sitä enemmän se alkoi saada lahkomaisia piirteitä. Marraskuiset Slush-tapahtumat ovat kuin palvontamenot, joissa propellihatut etsivät vimmoissaan rahoittajia loistaville ja maailmaamuuttaville liikeideoilleen. Usein ei voi välttyä ajatukselta, että näille yrittäjille kasvu ei oikeasti ole tärkeintä, vaan se että pysyy mukana lahkossa. Kiva on, jos joku sen touhun vielä rahoittaa. Tätä maailmaa Peruna kritisoi lempeästi hymyillen”.

Episodi – Hannu Liekso

Peruna katsottavissa Elisa Viihde Viaplay -palvelussa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone