Mikä ihmeen reikä kyljessä? – uutuusdokumentti aiheuttamassa uuden Estonia-tutkinnan

Mediatietojen mukaan Viro haluaa käynnistää uuden Estonia-tutkinnan. Myös Suomi ja Ruotsi ovat mukana hankkeessa.

Postimees-lehden uutisen mukaan Discoveryn Estonian onnettomuutta käsittelevä uutuusdokumenttisarja Estonia – Mullistava löytö tuo esille merkittäviä uusia todisteita.

Dokumentin mukaan uponneen Estonian kyljestä on löydetty uusissa sukelluskuvauksissa merkittäviä vaurioita, joista ei ole aikaisemmin dokumentoitu.

26 vuotta sitten uponneen Estonian kyljestä havaittiin suuri ja ilmeinen reikä. Asiantuntijoiden mukaan reiän on täytynyt aiheuttaa valtava ulkoinen voima.

Aikaisemmin on esitetty teorioita, että Estonian oikealla puolella oleva reikä selittäisi laivan nopean uppoamisen. Mitään reikää ei ole koskaan aiemmin dokumentoitu.

Robottikamera kuitenkin paljasti epäilyt todeksi.

Dokumenttisarjassa kuullaan myös uusia todistajia, jotka antavat oman näkemyksensä siitä, mitä tapahtui kohtalokkaana syyskuun yönä ja mikä saattaa selittää uudet havainnot.

 ”Useat selviytyjät kertovat voimakkaista pamauksista ja raahautumisen äänistä runkoa vasten uppoamisen aikana. Useat heistä huomasivat myös, että vesi tunkeutui autokannen alle eikä siten tullut ylhäältä”, todetaan dokumentissa.

ESTONIA – Mullistava löytö (Estonia – The Find That Changes Everything) on norjalaisen tuotantoyhtiö Monsterin viisiosainen dokumenttisarja, jonka kaikki jaksot ovat katsottavissa nyt Dplay +:lla.

(Discovery Finland, IS, Postimees)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone