Provinssi vahvistuu kahdella ulkomaan nimellä

Maailman suosituimpiin metalliyhtyeisiin lukeutuva Avenged Sevenfold on vahvistettu Seinäjeon Provinssin ohjelmistoon.

Seinäjoen Törnävänsaarella 26. – 28. kesäkuuta 2025 juhlittavan festivaalin tähän mennessä julkaistua kansainvälistä ohjelmistoa täydentää myös metalcoren ja hardcoren parissa operoiva Grammy-ehdokas Knocked Loose. Kyseessä on orkesterin ensimmäinen Suomen keikka.

25-vuotisjuhlavuottaan parhaillaan viettävä Avenged Sevenfold on myynyt urallaan yli 12 miljoonaa albumia. Tinkimättömästä asenteestaan sekä intensiivisestä ja näyttävästä liveshow’staan tunnettu bändi on nähty Provinssin päälavalla vuonna 2011.

Provinssin ohjelmistoon luvataan lisäyksiä vielä tämän vuoden puolella.

Provinssin jo aikaisemmin vahvistettuja nimiä ovat mm. In Flames, Bambie Thug, RODEO, BESS, Ege Zulu, Lähiöbotox ja Olavi Uusivirta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone