Klaus Härön Rakkaani merikapteeni on ehdolla vuoden elokuvaksi.
Elokuvan potentiaali on huomattu laajasti myös ulkomailla. Rakkaani merikapteeni on valittu viralliseen esityssarjaan Dublinin kansainvälisille elokuvajuhlille (DIFF) ja Glasgow’n elokuvajuhlille (GFF). Elokuvaa saa ensiesityksensä Dublinissa 2.3. ja Glasgow’ssa 3.3.
Kaupallinen ensi-ilta elokuvateattereissa on Isossa-Britanniassa ja Irlannissa 10.3. Suuresta viimeisestä rakkaudesta kertova elokuva levitetään siellä nimellä My Sailor, My Love.
”On erittäin poikkeuksellista, että suomalainen elokuva saa elokuvateatterilevityksen Brittein saarilla. Elokuvan levitysyhtiö Signature on erittäin vahva toimija tällä markkina-alueella. Jaan heidän näkemyksensä siitä, että Rakkaani merikapteeni omaa vahvan potentiaalin menestyä Isossa-Britanniassa ja Irlannissa – yhdellä maailman tärkeimmistä markkina-alueista”, sanoo elokuvan tuottaja Kai Nordberg.
Rakkaani merikapteeni sai Suomen ensi-iltansa syyskuussa 2022. Suomen elokuvateattereissa elokuvan on tähän mennessä nähnyt yli 115 000 katsojaa.
Elokuvan maailmanensi-ilta oli syyskuussa 2022 Toronton kansainvälisillä elokuvajuhlilla. Elokuvan Yhdysvaltain ensi-ilta oli lokakuussa Chicagon kansainvälisillä elokuvajuhlilla, jossa se voitti yleisöpalkinnon parhaana kansainvälisenä elokuvana. Elokuva on jo esitetty festivaaleilla kuten Kolkatan, Palm Springsin ja Los Angelesin elokuvajuhlilla. Tulevana keväänä elokuva on esityksessä vielä lukuisilla festivaalilla esimerkiksi Melbournessa, Sydneyssä ja Brysselissä.
(Nordisk Film)




