Mari Rantasilan ohjaaman Pulubois-elokuvan traileri on julkaistu. Viime kesänä kuvattu elokuva saa valtakunnallisen teatteriensi-iltansa 3.8.2018.
Mari Rantasila on tehnyt pitkän uran ohjaajana, näyttelijänä ja laulajana. Rantasila on ohjannut muun muassa menestyksekkäät kolme ensimmäistä Risto Räppääjä -lastenelokuvaa (2008–2012).
Aapo Puusti (Puluboi) ja Jenni Lausi (Poni) tekevät Puluboin ja Ponin leffassa ensimmäiset elokuvapääroolinsa. Elokuvan Poni puolestaan on vahvatahtoinen tyttö, jolla on ristiriitaisiakin tunteita.
”Kun itse olin lapsi, kaipasin elokuviin päähenkilöitä, joihin voisin samastua ja joilla olisi monenlaisia voimakkaita tunteita, kuten itselläni oli. Poni on henkilö, jonka olisin halunnut lapsena nähdä elokuvassa. Toivon, että hän omalta osaltaan laajentaa sitä kuvaa, joka tytöille elokuvissa usein lankeaa”, Mari Rantasila sanoo.
Katso Risto Räppääjä -elokuvia täältä.




