Tänään TV:ssä kotimainen maalaisdraama – nuori tyttö naitetaan varakkaalle vanhemmalle miehelle

TV1:n päiväleffana nähdään Valentin Vaalan ohjaus vuodelta 1943. Elokuva kertoo  maalaistalon tytön (Irma Seikkula) ja renkipojan (Olavi Reimas) rakkaudesta.
Isä ei hyväksy köyhää renginretaletta tyttärensä sulhaseksi, ja tämä saa lähteä tiehensä. Tytär naitetaan varakkaalle vanhemmalle leskimiehelle, jota esittää ohjaajana paremmin tunnettu Edwin Laine. Renkipoika palaa kuitenkin kuvioihin
Vuonna 1982 Katso-lehden Markku Tuuli kirjoitti, että elokuva on kestänyt aikaa paremmin kuin monet muut raskaammalla paatoksella toteutetut maalaisdraamat.
Elokuva käsikirjoitettiin vuoden mittaiseksi, joten siinä nähdään niin kevätkylvöä, viljankorjuuta kuin talvista maalaismaisemaa. Keinumorsiamesta ei tullut suurta yleisömenestystä.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone