Napapiirin sankarit 2 -elokuvan kuvaukset alkavat maanantaina. Yellow Film & TV:n tuottama -elokuva kuvataan elo–lokakuussa Kolarissa, Kittilässä, Ylläksellä ja Helsingissä. Elokuva sijoittuu edeltäjänsä tavoin Lappiin, joskin tällä kertaa seikkailu tapahtuu talvimaisen sijasta ruska-aikaan.
– On hienoa lähteä tekemään jatkoa yhteen viime vuosien suosituimmista kotimaisista elokuvista. Napapiirin sankareiden jatko-osaa on toivottu kovasti fanien keskuudessa jo pitkään ja nyt pystymme vastaamaan tähän huutoon, kertoo ohjaaja Teppo Airaksinen.
Ensimmäisen Napapiirin Sankarit -elokuvan ohjannut Dome Karukoski toimii jatko-osassa executive-tuottajana. Elokuva on ykkösosan tapaan Pekko Pesosen käsialaa. Napapiirin sankarit oli vuonna 2010 vuoden katsotuin kotimainen elokuva- se keräsi noin 335 000 katsojaa.
Napapiirin sankarit 2 saa ensi-iltansa lokakuussa 2015.




