Dokumenttiprojekti: Vaalirahoittaja – TV1 ma 25.8. klo 21.30
Tänään tv-ensi-illan saava dokumentti Vaalirahoittaja kertoo kohuliikemies Arto Merisalon vankilareissusta. Toimittaja Arvo Tuominen seuraa Merisalon matkaa tutkintavankilasta avovankilaan, koevapauteen ja lopulta vapauteen.
Useita talousrikostuomioita saanut Merisalo oli mukana perustamassa KMS – Kehittyvien Maakuntien Suomi ry:tä, joka rahoitti huomattavaa osaa vuoden 2007 eduskuntavaaleissa valitun eduskunnan jäseniä ja oli vaikuttamassa ministerivalintoihin.
Merisalon jakoi konkurssikypsästä yrityksestä rahaa poliitikoille ja itselleen. Hän sai lopulta lähes kahden vuoden vankeustuomion Nova-yhtiöiden konkurssirikoksista.
Yleisradion piti esittää dokumentti jo viime huhtikuussa, mutta se siirtyi esitettäväksi elokuuksi. Ylen mukaan lykkäys aiheutui tuotantoaikataulusta: dokumentin jälkityöt viivästyivät.




