Tänään tv:ssä järkyttävä dokumentti Tansaniasta

Dokumenttiprojekti: Albiinojahti Yle TV1 Maanantai 23.6. klo 21:30

Ylen tänään esittämä dokumentti kertoo, että albiinoja vainotaan Tansaniassa. Syynä on noitatohtorien syvään juurruttama taikausko, että albiinojen ruumiinosat tuovat onnea. Siksi heitä murhataan ja silvotaan.

Tansaniassa on lähes 200 000 albiinoa. Kaksi heistä on noussut taisteluun julmaa taikauskoa vastaan oman henkensä kaupalla.

Dokumentissa haastateltu Josephat on viettänyt suurimman osan elämästään taistellen albiinojen syrjintää ja julmiin tekoihin syyllistyneitä yhteisöjä vastaan.

Albinismi on ihopigmentin muutos, joka ilmenee ihon, hiuksien ja karvoituksen valkoisuutena. Albinoilla on usein myös heikko näkö.

15-vuotias Vedastus on lahjakas nuorimies, jonka huono näkö on ollut akateemisen koulutuksen esteenä. Nyt hän uskoo, että erikoiskoulu antaa uuden mahdollisuuden.

Vuonna 2012 valmistuneen dokumentin on ohjannut Harry Freeland.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone