MOT: Pikavoittoja vuokra-asunnoilla – TV1 maanantai 21.3. klo 20:00
Asuntojen vuokrat ovat nousseet enemmän kuin elinkustannukset ja palkat jo pitkään. Asuntosijoittajien määrä on noussut, sillä sijoittamisesta saa markkinoiden parasta tuottoa jo kahdeksatta vuotta peräkkäin.
MOT tutkii kuumana käyvän vuokrasijoitusmarkkinan kääntöpuolta. Nousevat vuokrahinnat ja täysin laillinen pyramidipeli tahkoavat asuntosijoittajille markkinoiden parhaat tuotot.
Huipputuotot johtuvat asuntojen kaksihintajärjestelmästä, josta rakennusliikkeet eivät mieluusti puhu julkisesti. Asuntosijoittajien ja -rahastojen alennuksella ostamat asunnot muuttuvat hetkessä markkinoiden kalleimmiksi vuokra-asunnoiksi.
MOT:n haastattelemat vuokramarkkinoiden toisinajattelijat vaativat tavallisille sijoittajille markkinoitaville sijoitustuotteille suurempaa läpinäkyvyyttä.
Lähde: Yle




