Viaplay teki jalkapallon ystäviä kiinnostavat jatkodiilit

Viaplay Group on jatkanut oikeuksia kahteen arvostettuun eurooppalaiseen seurajoukkuekilpailuun: UEFA Eurooppa-liigaan ja UEFA Konferenssiliigaan. Jatkosopimuksen myötä Viaplaylla on oikeudet aina vuoteen 2031 saakka.

Jokainen Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan kausi tarjoaa yhteensä 342 ottelua Euroopan huippujoukkueilta. Eurooppa-liiga ja Konferenssiliiga ovat suomalaisille jalkapallofaneille poikkeuksellisen merkittäviä kilpailuja, sillä ne tarjoavat aidon reitin myös suomalaisille joukkueille eurooppalaisille kentille. Suomalaisjoukkueiden mahdolliset ottelut näissä turnauksissa keräävät laajaa kiinnostusta ja vahvistavat kotimaisen jalkapalloyhteisön näkyvyyttä ja seurattavuutta.

KuPS eteni tällä kaudella historiallisesti Konferenssiliigan pudotuspeleihin ja osoitti, että myös suomalaisjoukkueiden on mahdollista päästä lohkovaiheesta eteenpäin. On hienoa tarjota jatkossakin jalkapallofaneille suomalaisjoukkueiden edesottamuksia Euroopan kentillä”, sanoo Viaplay Suomen urheilujohtaja Jussi Ranta.

Yhdessä mm. Valioliigan, Saksan Bundesliigan, Ranskan Ligue 1:n sekä Englannin FA Cupin, Liigacupin ja EFL Championshipin kanssa UEFA Eurooppa-liiga ja Konferenssiliiga muodostavat kattavan tarjonnan, joka tuo eurooppalaista huippujalkapalloa ja englannin seurafutiksen koko laajuuden suomalaisten katsojien ulottuville viikosta toiseen läpi koko kauden.

(Viaplay Group)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *