Tangomarkkinoiden finaalin juontajat selvillä – äänestys käynnissä

Median moniosaajat Katja Ståhl ja Mikko Kekäläinen jatkavat Tangomarkkinoiden Laulukilpailun finaalin juontajina.

Jatkopaikasta finaaliin kilpailee 40 nais- ja 40 mieskilpailijaa.  Seinäjoen Tangoareenalla lauantaina 11. heinäkuuta järjestettävää finaalia voi seurata myös Ylen kanavilla. 

Laulukilpailuun osallistui lähes 300 laulajaa, joista ammattiraati valitsi jatkoon 40 naista ja 40 miestä.

Äänestys on käynnissä 24. huhtikuuta saakka. Katso kaikki laulajat täältä ja äänestä suosikkiasi. 

Mukana on sekä aiemmilta vuosilta tuttuja kilpailijoita että uusia nimiä – joukossa muun muassa The Voice of Finland -kilpailijoita, Tangoseniori-voittajia ja Iskelmämestari.

Yleisöäänestyksen jälkeen kilpailu jatkuu toukokuisten livekarsinnan ja Semifinaalin kautta kohti Seinäjoella käytävää finaalia, jonka superfinaalikierroksella yleisö pääsee äänestämään tuomariston valitsemasta nelikosta vuoden 2026 Tangokuningattaren sekä Tangokuninkaan.  

Kuva: Jukka Lintinen / Yle

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *