Näyttelijä Valerie Perrine on kuollut

Yhdysvaltalainen näyttelijä Valerie Perrine kuoli maanantaina 82-vuotiaana The Hollywood Reporter uutisoi

Perrine muistetaan useista menetyselokuvista. Hän sai parhaan naispääosan Oscar-ehdokkuuden roolistaan ​​Lenny Brucen huumeriippuvaisena stripparivaimona elokuvassa Lenny. Hän sai roolistaan myös Cannesin elokuvajuhlilla parhaan naispääosan palkinnon ja parhaan tulokkaan Bafta-palkinnon. 

Lisäksi hän näytteli Lex Luthorin sihteeriä kahdessa Superman-elokuvassa. Hänet muistetaan myös vierailevista rooleistaan televisiosarjoissa Oikeus ja kohtuus, Villi Pohjola ja As The World Turns.

Perrinen kuolemasta ilmoitti hänen ystävänsä Stacey Souther. Perrinellä diagnosoitiin Parkinsonin tauti vuonna 2015. Tauti vei häneltä liikunta- ja puhekyvyn.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Kommentoi artikkelia

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *