Duudsonit tekevät comebackin – maistiainen on katsottavissa: ”Minua pelotti lähteä tekemään tätä elokuvaa”

Maailmallakin suosiota saaneet Duudsonit eli Jukka HildénJarno LaasalaH-P Parviainen ja Jarno Leppälä kokoontuivat kesällä legendaariselle Etelä-Pohjanmaalla sijaitsevalle ranchilleen kuvaamaan uutta kokopitkää elokuvaa. 

Duudsonit-elokuva: Kotiinpaluu saa ensi-iltansa elokuvateattereissa 23. maaliskuuta. Nyt julkaistu teaser ja julistekuva antavat pientä esimakua tulevasta elokuvasta. Teaser on katsottavissa Ruutu.fi -sivulla.

Duudsonit-elokuva: Kotiinpaluu kertoo mukaansatempaavan tarinan Duudsonien kotiinpaluusta Etelä-Pohjanmaalle. Elokuva yhdistää duudsonimaisen seikkailun riskialtiisiin stuntteihin ja hervottomiin piilokamerakälleihin.

Elokuvan on käsikirjoittanut Pekko Pesonen ja Duudsonit. Elokuvan on ohjannut Jarno Laasala. Elokuvan on tuottanut Eve Särkänne ja Tiina Pesonen, vastaavina tuottajina toimivat Jukka Hildén ja Jarno Laasala, tuotantoyhtiönä Positive Anarchy Oy. Nelonen Media levittää elokuvan.

”Minua pelotti lähteä tekemään tätä elokuvaa. En ollut varma, kestävätkö kehomme, mielemme ja ystävyytemme elokuvan kuvaukset. Onneksi lähdimme, koska seikkailusta tuli melkoinen. Naurujen ja viihteen lisäksi elokuvassa mennään paljon syvemmälle Duudsonien herkille alueille kuin koskaan aikaisemmin. Näin tavoitimme jotain uutta ja varmasti katsojaa yllättävää, Jarno Laasala sanoo Nelonen Median tiedotteessa.

Kuva: Ville Juurikkala

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone