Murheenkryynin poika – TV1Torstaina 9.11. klo 13:20
Vuonna 1958 valmistunut sotilasfarssi kertoo rykmentin entisen murheenkryynin pojasta, joka alkaa suorittaa omaa asepalvelustaan ja saa isänsäkin palaamaan kasarmialueelle.
Pääosassa ovat aikansa elokuvatähdet Veikko Sinisalo ja Uljas Kandolin.
Elokuva oli suoraa jatkoa vuonna 1938 ilmestyneelle Rykmentin murhekryyni -elokuvalle, jonka yleisömäärä oli siihenastista paras Suomessa. Elonetin mukaan elokuva sai vuoden 1945 loppuun mennessä kaikkiaan 770 000 katsojaa. Saavutuksen rikkoivat vasta Kulkurin joutsen (1941) ja Tuntematon sotilas (1955).
20 vuotta myöhemmin ilmestynyt jatko-osa Murheenkryynin poika sai huonon vastaanoton ja sen katsojamäärä jäi vähäiseksi. Sitä luonnehdittiin ”pöllöksi ja umpikiltiksi sotilasfarssiksi”.
Uusi Suomi -lehden kriitikon mielestä elokuva oli ”vain kalvakka varjo parinkymmenen vuoden takaisesta esikuvastaan – tunteellinen, naiivi ja verraten tyhjänpäiväinen kasarmihupailu, jonka lähes ainoa vähänkin positiivinen puoli on kerronnan tuon tuostakin ylettömän voimakkaasti alleviivattu puhdashenkisyys”.




