Näyttelijä Terrence Hardiman on kuollut

Brittiläinen näyttelijä Terrence Hardiman on kuollut 86-vuotiaana, BBC uutisoi.

Hänet tunnettiin parhaiten pääroolistaan Riivattu rehtori (The Demon Headmaster) -sarjassa.Samannimiseen nuorten kirjasarjaan perustuvaa sarjaa esitettiin BBC-kanavalla vuosina 1996–1998. Suomessa sarja nähtiin Ylen kanavilla. Hardiman oli mukana myös, kun sarja käynnistettiin uudelleen vuonna 2019.

Riivattu rehtori -sarja teki hänestä ikonisen ja yhden tunnetuimmista näyttelijöistä Isossa-Britanniassa. Lapset ja nuoretkin tunnistivat hänet, missä hän ikinä liikkuikin.

Hardiman teki pitkän uran tv:ssä, teatterissa sekä elokuvien parissa. Elämänsä aikana hän teki yli erilaista elokuva ja tv-roolia.

Hän esiintyi muun muassa sarjoissa Tohtorit, Wallander ja Doctor Who. Hänellä oli rooli myös klassikkoelokuvassa Gandhi,

Häntä jäi kaipaamaan vaimo ja kaksi lasta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone