The Avengers (K12) – Hero keskiviikkona 9.02. klo 21:00
Vuonna 2012 valmistuneessa massiivisessa supersankarielokuvassa pahantahtoinen Loki varastaa mystisen Tesserakti-kuution. Marvel-kustantamon lähes 60 vuotta vanhaan sarjakuvaan perustuva elokuva kokoaa yhteen joukon supersankareita taistelemaan avaruudesta tulevaa uhkaa vastaan.
The Avengers sai muun muassa Oscar- ja Bafta-palkinnot parhaista erikoistehosteista ja siitä tuli 1,5 miljardin lipputuloilla maailman kolmanneksi tuottanein elokuva kautta aikojen. 220 miljoonan tuotantokuluillaan The Avengers oli myös yksi historian kalleimmista elokuvista.
Pääosissa nähdään lukuisia tähtiä kuten Robert Downey Jr., Chris Evans, Chris Helmsworth, Scarlett Johansson ja Tom Hiddleston
The Avengersin kuvauksissa kaiken piti olla viimeisen päälle. Lokin hahmoa esittävä Hiddleston, 40, kertoi myöhemmin The Late Show -ohjelmassa, että hän yritti luoda mahdollisimman todentuntuisen tappelukohtauksen The Avengers-elokuvaan. Hän pyysi Chris Hemsworthia lyömään häntä nyrkillä kasvoihin kuvauksissa.
Mäiskintää vaikeutti se, että Hiddlestonilla oli päässään 13 kiloa painava sarvimaski, joka esti niin sanottujen valelyöntien tekemisen.
”En voinut väistää lyöntejä. Sanoin Chrisille, että nyt sinun parasta täräyttää nyrkillä suoraan naamaan. Hän teki niin ja minä putosin suoraan polvilleni”, hän kertoi ohjelmassa.
The Avengers oli odotettu tapaus elokuvamaailmassa ja se saikin pääasiassa innostuneen vastaanoton kriitikoilta.
”Vasta toisella tunnilla Whedon saa menovaihteen päälle, ja siitä eteenpäin The Avengers on vauhdikasta ja näyttävää remellystä, jota ei onneksi ole pilattu kehnolla huumorilla. Ehkä elokuva silti on hiukan turhankin vakava. Kun ottaa huomioon, että supersankaritarinat ovat sekoitus uskonnollista vapahtajafantasiaa, antiikin myyttejä ja silkkaa lapsellisuutta, ei annos ironiaa olisi pahitteeksi”, Helsingin Sanomien kriitikko totesi.




