Tänään TV:ssä harmiton kotimainen komedia – nuori kaunotar löytyi pääosaan lehti-ilmoituksen perusteella

Kulkurin tyttö – TV1 tiistaina 3.08. klo 11:30

Kotimainen komedia kertoo maatakiertävistä opiskelijakaveruksista, joista toinen rakastuu kartanonherran tyttäreen. Valentin Vaalan ohjaama elokuva valmistui vuonna 1952.

Elokuvan pääosassa nähdään kuvausten aikaan 19-vuotias Tea Ista. Hänet nähtiin Kulkurin tytössä ensimmäisen kerran valkokankaalla. Ista löytyi rooliin sanomalehti-ilmoituksen kautta. . Ensikertalaisea hänet todettiin kaikkine puutteineen lupaaviksi tulokkaaksi.

Hän teki pitkän uran elokuva-, televisio- ja teatterinäyttelijänä. Hän teki pitkän uran elokuva-, televisio- ja teatterinäyttelijänä. Hän kuoli 81-vuotiaana vuonna 2014.

Kriitikot näkivät Kulkurin tytön harmittomana viihdekomediana.

”Jos Kulkurin tytön pohja on laskettu heikosti, on varsinainen rakennustyö tehty sitä tunnollisemmin”, luonnehti elokuvaa Sosialidemokraatti-lehden kriitikko.

Muissa rooleissa nähdään muun muassa Ansa Ikonen ja Tarmo Manni.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone