Mustavalkoisen elokuvaversion ensi-ilta oli 29. lokakuuta 1948.
Pääosissa ovat Helena Kara ja Rauli Tuomi. Elokuvassa Rauli Tuomi tekee viimeiseksi jääneen pääroolinsa, sillä hän kuoli seuraavan vuoden helmikuussa
Sukupolvensa lahjakkaimpiin näyttelijöihin lukeutunut Tuomi saavutti mainett myös Kansallisteatterissa.
Hän ei toipunut koskaan sodassa saamistaan henkisistä vaurioista. Hänen mielenterveytensä luhistui lopullisesti, ja hän teki itsemurhan 29 vuoden iässä vuonna 1949.
Soita minulle, Helena! oli vuoden 1948 katsotuimpia kotimaisia elokuvia. TV:n äärelle se on kerännyt kahdesti puoli miljoonaa katsojaa.
Elokuvatarkastamo määräsi aluksi elokuvan lapsilta kielletyksi. Päivään myöhemmin päätös muutettiin koskemaan alle 12-vuotiaita.
Soita minulle, Helenan alku ja loppu ovat kuvaukseltaan suorastaan huikeita. Heinäpellon helmassa kamera on asetettu alas ja niinpä kuvassa näkyy uskomattoman komealta näyttävä kirkas, mutta suuripilvinen taivas. Sen alla tuleva kolmiodraama oli tapahtuva, kaukana kaikesta ulkopuolisesta” ,kirjoitti Elokuvauutiset.fi -sivusto kirjoitti vuonna 2010.