Diilin uusi kausi on edennyt puoliväliin asti ja kilpailu on selkeästi lähtenyt kovenemaan.
Huom, varo juonipaljastuksia jos et ole jaksoa vielä nähnyt.
Kilpailijoiden tehtävänä oli tuottaa lyhyessä ajassa 1000 eurolle mahdollisimman paljon tuottoa. Mustang-joukkue uudessa kokoonpanossaan koki karvaan tappion, luomalla ainoastaan 1,3 euron verran tuottoa. Toinen joukkue sai kasaan yli 2500 euroa.
Johtoryhmä laski kolikoita ja oli syystä tuohtunut.
”Voi hemmetti kun oli surkeasti hoidettu koko juttu. Tässä on mennyt kaikkien aika ja päivä hukkaan. Loistava esimerkki miten voidaan projekti johtaa päin helvettiä ja miten kommunikaatio toimii ja mitä seuraa siitä, ettei tehdä selkeätä suunnitelmaa ja yhdessä sovita pelisääntöjä”, Jaajo harmitteli ääneen.
Veera, Svante ja Jarno. Jaajo miettii ennen lopullista päätöstä johtoryhmän eteen saapuvasta kolmikosta kaikkien olevan potentiaalisia potkujen saajia.
Pitkän päivän päätteksi Jaajo toteutti uhkauksensa ja kaksi sympaattista kilpailijaa sai potkut.
Lopulta potkut osuivat Veeran ja joukkueen johtajana toimineen Svanten kohdalle.
Myös Jarnon lähtö oli lähellä.
”Sun piti olla mies, joka muuttaa paskankin kullaksi. Ja musta tuntuu, että mulla on lautasella tässä sitä itseään vaan”.
Diili joka torstai ilmaiseksi Ruudussa heti aamulla ja Nelosella klo 20.
(Nelonen)




