Valmistujaiset (K12) – Yle Teema k
Vuonna 2016 valmistunut romanialainen draamaelokuva kertoo lääkäriperheen tyttärestä, jolla on mahdollisuus saada arvostettu opiskelupaikka ulkomailla. Juuri ennen lukion päättymistä hän joutuu rikoksen uhriksi. Hänen tiukkamoraalinen isänsä alkaa tinkiä periaatteistaan ja hakea oikeutta.
Ohjaaja Cristian Mungiu pokkasi elokuvasta Cannesissa parhaan ohjaajan palkinnon. Hän sai vuonna 2007 Kultaisella palmun elokuvasta 4 kuukautta, 3 viikkoa, 2 päivää.
Rotten Tomatoes -sivuston arvostelijoista 95 % suosittelee Valmistujaiset -elokuvaa. Se sai myös suomalaisilta kriitikoilta kiitosta.
Film-o-Holic kirjoitti, että tarina kiellettyyn aborttiin päätyvästä nuoresta naisesta Ceausescun Romaniassa lukeutuu tämän vuosituhannen vaikuttavimpiin elokuvateoksiin.
”Valmistujaisten kokeminen riippuu pitkälti siitä, katsooko elokuvaa ihmissuhdedraamana vai yhteiskunnallista problematiikkaa puntaroivana pohdintana. Sen voi katsoa kumpanakin, mutta jälkimmäisessä katsomiskontekstissa elokuva on vahvimmillaan. Tätä tukee Mungiun yhä sujuvammaksi hioutunut kuvallinen kerronta, jolle on tyylissään vaikea löytää vertaista.”, Film-o-Holicin kriitikko näki.




