The Long Kiss Goodnight (K16) – Sub Lauantai 10.9. klo 21:00
Subleffana nähdään Renny Harlinin 20 vuotta sitten ohjaama toimintaelokuva, jonka pääosissa ovat Geena Davis ja Samuel L. Jackson.
Elokuva oli arvostelumenestys, mutta se tuotti roimat tappiot tuotantoyhtiölle – 65 miljoonalla dollarilla valmistunut elokuva tuotti Yhdysvalloissa vain 33 miljoonaa.
Sen sijaan Harlinin seuraava ohjaustyö Deep Blue Sea (1999) menestyi hyvin. Se keräsi 165 miljoonaa dollaria 60 miljoonan budjetilla.
Suomessa The Long Kiss Goodnight herätti huomiota myös siksi, koska siinä juodaan Finlandia Vodkaa.
Elokuva kertoo perheenäiti Samanthasta, joka selviää auto-onnettomuudesta hengissä ja huomaa saaneensa uusia kykyjä. Hän palkkaa yksityisetsivän tutkimaan menneisyyttään. Selviää, että hän on oikeasti palkkatappaja.





varmaan samaa vasemmisto porukkaa jotka haluaa rajat auki
vasemmisto, tehkää itsemurha. Ketään ei kiinnosta teidän matujen kyrvän imeminen
Hieman vulgaarit sanavalinnat, mutta ihan oikeassa tuossa ollaan. Vihdoin ovat suomalaisetkin alkaneet oppia maailman menoa.