Kuriton sukupolvi – TV1 torstaina 21.07. klo 13:15
Matti Kassilan vuonna 1957 ohjaama elokuva pohjautuu Mika Waltarin käsikirjoittamaan komedianäytelmään. Vakavahenkinen komedia pureutuu vauhdikkaiden pärinäpoikien ja sussujen maailmaan.
Elokuvan pääosissa ovat aikansa tähdet Tauno Palo, Irma Seikkula ja Jussi Jurkka. Elokuvassa näyttelee myös Maija Karhi. Myöhemmin hän tuli tutuksi Kotikatu-sarjasta Mairen roolista vuosina 1995-1997.
Kuriton sukupolvi sai lehdissä hyvinkin kiittävät arvostelut ja se äänestettiin vuoden 1957 suosituimmaksi kotimaiseksi elokuvaksi.
Elokuvatarkastamo ei purematta niellyt raisua nuorisokuvausta: Se määräsi elokuvalle ylemmän, 15 %:n veroluokan ja kielletyksi alle 16-vuotiailta. Syynä oli alkoholinkäyttö ja sitä seurannut moraaliton ”kevytkenkäisyys”.
Valituskirjeessään tuottaja totesi, että Kuriton sukupolvi käsittelee nykyajan nuorison keskeisintä ongelmaa, aatteettomuutta, ja sen seurausilmiötä, takertumista aineellisiin ihanteisiin.
Valituksen jälkeen Elokuvalautakunta myönsi elokuvalle vapautuksen leimaverosta, mutta piti korkeamman ikärajan ennallaan.
”Temperamenttia näkyy olevan meikäläisissäkin nuorissa näyttelijöissä aivan riittämiin, kunhan he vain saavat kyllin houkuttelevan tilaisuuden yrittää ja kunhan heihin pumpataan elämäniloa ja rytmiä oikealla tavalla”, kehui Kauppalehti.