Tänään TV:ssä: Historiallinen suurelokuva floppasi ja kiellettiin kolmessa maassa – ”jumalaton ja tunteeton kuvaelma”

Exodus – Gods and Kings (K12) – Sub maanantaina 20.12. klo 21:00

Subilla maanantaina esitettävä Ridley Scottin ohjaama historiallinen elokuva Exodus: Gods and Kings perustuu raamatun kertomukseen.

Kapinallisjohtaja Mooses johdattaa satojentuhansien israelilaisten orjien joukon pakoon Egyptistä kohti luvattua maata. Raivostunut farao Ramses II ei kuitenkaan aio katsoa pakoa läpi sormien

Elokuvan pääosissa ovat Christian Bale, Sigourney Weaver ja Ben Kingsley.

Keskustelua ja kohua herättänyt elokuva kiellettiin muun muassa Marokossa ja Egyptissä. Sensuroinnin syynä olivat elokuvan sisältämät ”historialliset epätarkkuudet” ja Marokossa elokuvassa kuultava ”Jumalan ääni”.

Joissain tapauksissa esityskiellon syyksi arvoitiin Mooseksen ja Egyptin faaraon Ramsesin rooleissa nähtävät valkoihoiset näyttelijät Christian Bale ja Joel Edgerton. Egyptin viranomaiset olivat kuulemma myös närkästyneet elokuvassa nähtävistä juutalaisista, jotka rakentavat pyramideja.’

Kriitikot näkivät elokuvan dialogissa kankeuksia ja epäolennaisuuksia.

”Exodus: Gods and Kings on jumalaton ja tunteeton kuvaelma kaikille tutusta pyhäkoulun tarinasta. Massiivisilla tehosteilla ja suuren budjetin tuotannolla kuorrutettu eepos on pinnallisesti näyttävä, mutta sisällöltään ontoksi jättävä kokemus”, Filmaatikko-sivuston kriitikko kirjoitti.

Elokuva tuotti 270 miljoonaa dollaria, kun sen tuotantokulut olivat lähes 20 miljoonaa dollaria. Elokuva kuvattiin Marokossa, Kanariansaarilla sekä manner-Espanjassa. Katso traileri alta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone