Ghostbusters – haamujengi (K12) – Sub tiistaina 2.02. klo 21:00
Vuonna 1984 ensi-illan saaneessa tieteiskomediassa kolme yliopistosta poispotkittua tiedemiehestä perustaa erikoisporukan jahtaamaan yliluonnollisia ilmiöitä ja kummituksia. Lopulta heidän on pelastettava – ei vähempää kuin – koko New York.
Elokuvan päärooleissa on todelinen tähtikaarti: Dan Aykroyd, Bill Murray ja Sigourney Weaver.
Myös Eddie Murphya kosiskeltiin elokuvan päärooliin, mutta hän kieltäytyi pestistä. Syynä oli kuvausten osuminen samaan aikaan Bewerly Hills kyttä -elokuvan kanssa.
Murrayn rooliin kaavailtiin puolestaan alun perin John Belushia, mutta hän kuoli käsikirjoitusprosessin ollessa vielä kesken. Blues Brothers -elokuvasta tuttu näyttelijä kuoli yliannostukseen vain 33-vuotiaana.
Ghostbusters oli valtaisa menestys ja siitä tuli lajityylinsä ehdoton klassikko. Elokuva maksoi noin 30 miljoonaa dollaria ja se tuotti lähes 300 miljoonaa dollaria.
Elokuva sai jatko-osia ja siitä tehtiin myös sarjakuvaversio sekä tietokonepeli.
Vuonna 2017 BBC:n äänestyksessä 253 elokvakriitikkoa valitsielokuvan kaikkien aikojen sadan parhaan komedian listalle sijalle 95.
Elokuvasarja herätettiin henkiin vuonna 2016 ilmestyneen Ghosbusters-elokuvan myötä. Uuden elokuvan Ghostbusters – Afterlife ensi-illan piti olla heinäkuussa 2020, mutta koronan vuoksi se lykkääntyy marraskuuhun 2021 saakka.




