Tälle ohjelmalle Ruotsi on nauranut jo vuosia – nyt myös Suomessa

Tässä kisassa pärjätätään huumorilla.

16 julkisuudesta tuttua suomalaista heittäytyy hulvattoman, ensimmäistä kertaa Suomessa nähtävän tietokilpailun pyörteisiin juontajien Kalle Lambergin ja Aku Hirviniemen johdolla.

Kaikki vastaan kaikki on koko perheen visailuohjelma TV5:llä ja Maxilla. Hupailua on tarjolla kahdesti viikossa 4. maaliskuuta alkaen.

Kisaamassa nähdään seuraavat tiimit: toistensa lauseita täydentävät radiojuontajat Minna Kuukka ja Kimmo Vehviläinen, omien alojensa kokeneet tienraivaajat Emma Kimiläinen ja Henri Alén, toisiaan kuin avointa kirjaa lukevat HP Parviainen ja Jarno Laasala sekä rohkea kaksikko, juontaja-meteorologi Anniina Valtonen ja seksuaaliterapeutti Marja Kihlström. Toisessa lohkossa pelaavat vahvoista kannanotoistaan tunnetut toimittaja Ina Mikkola ja pappi Kari Kanala, viihdemaailman suositut sisällöntuottajat Niko Saarinen ja Rosanna Kulju, mediamaailman menestyneet yrittäjät Veronica Verho ja Juhani Koskinen sekä valovoimainen kaksikko, näyttelijä Riku Nieminen ja Miss Suomi 2020, juontaja Viivi Altonen.

Kaikki vastaan kaikki yhdistää visailun ja huumorin Suomessa ennennäkemättömällä tavalla. Uudenlaisessa tietovisassa osallistujat pääsevät testaamaan itseään monin tavoin.

”Osa kilpailijoista on fiksuja ja filmaattisia ja jotkut ainoastaan filmaattisia, ja juurikin siksi ohjelman pääasia on tietokilpailun sisällä oleva hauskanpito ja viihde. Voitosta taistellaan tosissaan, mutta ei ihan verissäpäin”

Kaksihenkiset joukkueet saavat ratkottavakseen useita eri pelejä, joissa testataan yleistietoa laajasti – kysymykset voivat olla mitä tahansa maan ja taivaan väliltä. Alkukarsinnat käydään kahdessa lohkossa, minkä jälkeen molempien lohkojen kaksi parasta joukkuetta kohtaa semifinaaleissa. Kausi huipentuu molempien lohkojen parhaiden joukkueiden kesken kaksiosaiseen finaaliin.

Ruotsissa kehitetty palkittu formaatti on toteutettu menestyneesti Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Ruotsissa ohjelmasta on tuotettu 12 kautta ja yhteensä huimat 720 jaksoa.

Kaikki vastaan kaikki, TV5:llä ti ja to klo 20 alkaen 4.3. Katsottavissa myös Maxilla. Max on saatavilla Elisa Viihteessä.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone