Syke-sarja jatkuu – tämä aiheuttaa draamaa uudella kaudella

Suosikkisarja Syke jatkuu jo 19 kauden jaksoilla. Kaudesta on julkaisu ensimmäiset kaksi jaksoa, ja jatkoa seuraa torstaina ja perjantaina.

Huom, sisältää juonipaljastuksia ja ennakkoa tulevasta.

Traumapolin osastoilla hoidetaan Sykkeen uudella kaudella niin potilaiden kuin henkilökunnankin elämän haavoja. Polia varjostavaan krooniseen hoitajapulaan löytyy hetkellinen apu, kun Lenita (Lena Meriläinen) ja Kikka (Ritva Sorvali) ryhtyvät työhön. Kaksikon yksityisen rekryfirman uusi ja nuorekas somemainos herättää huomiota, jopa liiallisesti. Työmarkkinoilla liikkuvat työntekijät kiinnostuvat, mutta pystyykö poli tarjoamaan mainoksen lupauksille katetta? Entä miten ylin johto suhtautuu somen kautta hankittuun työpaikkahypetykseen?

Ilmarin (Matti Ristinen) menneisyydestä paljastuu eksyksissä olevan nuoren virheet, ja Leevin (Valtteri Lehtinen) sisäiset kipuilut ajavat hänet kokeilemaan entistäkin kovempia aineita. Korttitalon kaatuminen on vain ajan kysymys. Raskauttaviksi todisteiksi käyvistä oudoista lähetyksistä ei ole pulaa.

Yksi uuden kauden suurista draaman aiheuttajista on Jannican (Helmi-Leena Nummela) uusi suhde, joka ajaa hänet vaarallisiin tilanteisiin. Kauden edetessä Jannican henki on vaarassa. Heti kauden ensimmäisissä jaksoissa nähdään, kuinka oudot tyypit seuraavat Jannicaa ja uuden rakkaan välttelevä käytös herättää kummastusta. Rosvoa ja poliisia voi leikkiä hetken aikaa mutta jossain vaiheessa meno muuttuu vakavaksi. Kauden toisen jakson loppuun saadaan jo hätkähdyttävä kohtaus ja jatkossa Jessica joutuu mm. keskelle ampumavälikohtausta.

Jari (Nicke Lignell) ja Minako (Yuko Takeda) kokevat orastavaa lähentymistä, mutta suhteessa tuntuu olevan kolmansia pyöriä. Laurin (Mikko Nousiainen) ja Johannan (Leenä Pöysti) välillä kytee ammatillinen kateus ja pätemisen tarve. Toimitusjohtajavaihdos tuo polille uusia tuulia ja Johannan saadessa uudelta toimarilta kiinnostavan työmahdollisuuden, kärjistyy Laurin kateus itsekeskeisiksi teoiksi. 

Sykkeen vakiohahmoihin kaudella 19 kuuluvat Jannica (Helmi-Leena Nummela), Ilmari (Matti Ristinen), Jesse (Sebastian Rejman), Johanna (Leena Pöysti), Leevi (Valtteri Lehtinen), Lenita (Lena Meriläinen), Max (Antti Luusuaniemi), Nikke (Janne Saarinen), Aino (Amelie Blauberg), Artturi (Juha-Tapio Arola), Elina (Krista Putkonen-Örn), Jari (Nicke Lignell), Lauri (Mikko Nousiainen), Marjut (Jaana Pesonen), Max (Antti Luusuaniemi), Minako (Yuko Takeda), Raila (Miia Nuutila), Uffe (Padram Notash), Mila (Stella Leppikorpi), Sonja (Iida-Maria Heinonen), Kikka (Ritva Sorvali) sekä Linda (Helena Rängman).

Uudet jaksot saadaan katseluun torstaina ja perjantaina Ruutu+:lla, joka on saatavilla myös Elisa Viihteestä.

Teksti: J.A. Kaunisto. Kuva: Nelonen Media

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone