Toimintaleffojen paha poika Jason Statham kuvaa parhaillaan seuraavaa The Expendables–leffaa. Mainiota.
Vauhdikkaan toiminnan saralla ohjaaja Guy Ritchie ja Jason Statham ovat varma valinta. Wrath of Man on lajissaan todellinen muotovalio. Statham ei paljoa puhu, mutta ampuu sitäkin enemmän ja tarkasti. Ritchie ei piirtele ympyröitä tai leikittele varjoilla – se on suoraa toimintaa.
Arvotavarakuljetuksiin palkataan uusi turvamies. Jo heti ensimmäisen keikan aikana selviää, että Stathamin esittämä H on liikkeellä muiden vaikuttimien kuin palkkapussin vuoksi. Mies on yhtä tappava kuin Rambo – tosin pelkällä pistoolilla varustettuna.
Statham on cool ja vaarallinen. Kun miehellä on vielä kosto päällä, katsojan tehtäväksi jää laskea kentälle lakoavia pahiksia. Ritchie hallitsee sujuvan kamerankäsittelyn, ja meno ei sakkaa missään vaiheessa.
Kerrankin voi sanoa, että elokuvan traileri on harvinaisen ytimekäs. Vaikka traileri paljastaa paljon, se jättää jäljelle myös nälkää itse leffan katsomiselle. Tiedät mitä olet saamassa.




