Suomen huutokauppakeisarin uusissa jaksoissa nähdään tänään tiistaina jakso nimeltään ”Vihaiset linnut”.
Huom, sisältää ennakkoa tulevasta.
Aki ja Heli vierailevat Voikkaalla ravintola-kahvila-sauna -yrittäjän luona. Kun kaupanteko on edennyt hintaneuvotteluvaiheeseen, Akia ja Heliä odottaa yllätys.
Yrittäjä tietää, että jos tonnilla ostetusta tavaraerästä saa huutokaupassa 2000 euroa, läheskään koko summa ei jää yrittäjän takataskuun. Akille tarjotaan todellakin yrittäjäystävällistä hintaa!
”Mitä sä haluaist maksaa näistä”.
Aki päättää esittää kerralla hinnan, johon molemmat voivat lyödä kättä päälle.
”Kolmesataa”, paukauttaa Aki ja tarjoaa käsipäivää.
”Kakssataa viiskymppiä”, on myyjän vastaus.
”Ei ole koskaan aikaisemmin tavaranmyyjä tinkinyt minun tarjouksesta hintaa alaspäin”, Aki ihmettelee kameralle.
Myyjä toteaa, että Aki voisi ostaa Helille kukkia ”säästyneellä” 50 eurolla.
Aki ja Heli muistelevat, että viimeksi Heli on saanut kukkia vuonna 2007 – ja heti perään vuonna 2022!
”Kukkia on tullut ja runsaasti”, puuskahtaa Aki.
Aki järjesti lopulta kyyneliin päättyneen iloisen yllätyksen, jossa kukkakimpun lisäksi tarjoillaan herkkää musiikkia.
Jo aikaisemmin kaudella nähty nuori mies Eikka saapuu Akin ”tilaamana” paikalle valtavan kukkakimpun ja kitaran kanssa. Eikka laulaa Helille ja Akille pariskunnan yhteisen biisin, ja Heli ei voi välttyä kyyneleiltä.
”Vähän tunteisiin tais kappale mennä”, toteaa Eikka jälkikäteen kameralle.
Suomen huutokauppakeisari tiistaisin Nelosella (ja Ruutu-palvelussa).




