Suomen huutokauppakeisarin uusinnoissa nähdään huomenna tiistaina klo 13 (Jim-kanava) ja keskiviikkona klo 09 (Jim-kanava) 15 kauden jakso nimeltään ”Hitsin hitsi”.
Jaksossa Aki ja Heli ihastelevat pihaan ajavaa valtavaa kulkuneuvoa – pidempää ei liene Palsanmäen pihamaalla ennen nähty!
”Mieti jos tuo on täynnä tavaraa”, ihmettelee Heli limusiinin ajaessa pihaan.
Ilkka-niminen limusiinikusksi saapuu Leviltä myymään tavaraa. Aki ja Helin pihaan ajettu limusiini oli ainakin tuolloin pisin henkilöautoksi rekisteröity limusiini Suomessa.
Ilkalla on myynnissä lasitavaraa, myös Arabian maitokannuja, mutta osa on pikkuvikaista. Lisäksi kauppaan laiteltaan limusiiniajeluun oikeuttava lahjakortti.
Liikkelle lähdetään 400 eurosta – Aki olisi voinut summan maksaa, jos Arabian kannut olisivat ehjiä.
Lopulta päädytään hintaan 205 euroa. (Vitosella Ilkka sunnittelee juovansa pullakahvit läheisellä huoltoasemalla).
”Jos ei tuu voittoa, niin mä järjestän teille jotain privaattikivaa Levillä”, toteaa Ilkka.
”Tehään 205, jos sitten privaattia tulee”, nauraa Aki.
”Tämä nyt ei sitten ollut semmoista privaattia…”, painottaa Ilkka.
Huutokauppatilanteessa Aki ja Heli saavat tavaroilla peräti 365 euron voiton.




