Kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä on päivittänyt somessa urheilu-uransa ”salaisia aseita”
”Maailma on täynnä erilaisia palautumista edistävia tapoja ja laitteita. Suomessa palautumiskeskukset ovat harvinaista herkkua. Olen ulkomaan leireillä päässyt näkemään ja kokemaan kyseisten keskusten hienouden. Se on kieltämättä laittanut miettimään miksei meillä ole niitä täällä Suomessa”
Kristiina kertoo etsineensä itselleen sopivia tapoja ja menetelmiä palautumiseen ja rentoutumiseen. Someviestiin Kristiina on listannut kaksi: kellunta ja infrapunasauna.
”Kelluntaa kokeilin ensikerran kesällä 2018 ja rakastuin siihen heti. Infrapunasaunan systemaattisen käytön aloitin tänä syksynä ja siitä on ollut suuri apu aineenvaihdunnalle”.
”Minulla on käytössä myös muita palautumista edistäviä laitteita mutta näitä kahta yhdistää tekijä mikä mietitytti minua aluksi. Nimittäin jaksanko lähteä pois kotoa palautumaan. Aluksi mietin ja kartoitin mahdollisuutta hankkia infrapunasauna kotiin. (Kellunta tankki ei käynyt mielessä kustannussyistä.) Hiljattain kuitenkin tajusin että lähteminen on parempi”.




