Selviytyjät Suomessa siirryttiin yksilökilpailuvaiheeseen, samalla Hylättyjen saari tyhjeni.
Hylättyjen saarelta Jon-Jon ja Paul pääsivät lopulta takaisin kilpailuun, ja Lauri Salovaara lähetettiin kotimatkalle.
Hotellissa ensimmäinen vilkaisu peiliin on kisaajille aina jännittävä paikka.
”Peili oli suuri yllätys. Kuinka paljon aurinko oli värjännyt ihoa ja kasvot on kaventunut. En tiedä vatsan kanssa, ollaanko siinä lähtötilanteessa ennen vai – en oo käynyt puntarilla vielä.”
Lauri on kommentoinut Selviytyjät-matkaansa somessa:
”Vaan olihan ihan mieletön kokemus. Kiitokset kaikille asianosaisille, että tällainen 43-vuotias reumasairas päästetään tappelemaan paikasta taivaassa todella kovien kilpakumppanien kanssa.
Tsemiä itseäni kovemmille kisailijoille ja kovasti jännätään kuka teistä saa pelattua kokonaisvaltaisimmin koko pelin ja voittaa koko roskan. Valtava kiitos myös tuotantoyhtiölle ja kanavalle, että otitte tällaisen pohjoisen maalaispojan mukaan.
Ps. Painoa tipahti n. 6-8kg reissun aikana ja pikkuisen siinä tuli väriäkin pintaan. Kuva otettu upealta villalta, minne päädyin Hylättyjen saarelta tiputtuani”




