Seinäjoen Vauhtiajojen torstai ylsi historiansa toiseksi suurimpaan kävijämäärään. Myös perjantai ja lauantai ovat lähes loppuunmyydyt.
Seinäjoen Vauhtiajojen avajaispäivää juhlittiin Lakeudenpuistossa poutaisessa säässä. Avajaispäivän yleisömäärä ylsi historiansa toisiksi suurimpaan kävijämäärään – paikalla oli lähes 9 000 iloista juhlijaa.
Vauhtiajojen lipunmyynti on kaiken kaikkiaan ennätysvauhdissa. Perjantaille ja lauantaille odotetaan yli 13 000 kävijää, ja jäljellä on enää peruslippuja. VIP-liput myytiin loppuun jo aiemmin viikolla.
Tapahtumassa esiintyvät muiden muassa ruotsalainen rocklegenda The Hellacopters sekä Käärijä, Kwan, Gettomasa, Portion Boys, Kolmas Nainen, Don Huonot, Abreu, Michael Monroe, Peer Günt, Erika Vikman, Maija Vilkkumaa, Teflon Brothers, Mikael Gabriel, Kotiteollisuus ja Reino Nordin.
Jyrki Retro Stagen artisteja ovat muiden muassa E-Type, Inna, Basshunter, ItaloBrothers, Mohombi, Las Ketchup, Günther, Pandora ja Basic Element sekä kotimaiset Ressu Redford, Miljoonasade, Waldo’s People ja Movetron.